سرفصل های این مطلب:

زمان مطالعه: 3 دقیقه

دیجی تاپ اس ام اس:: در کنار تمام مزایایی که ارسال پیامک انبوه دارد و راهگشای بسیاری از مشکلات به خصوص در حوزه بازاریابی است. ولی چالش‌هایی را هم به همراه دارد. برای مثال ارسال پیامک کلاهبرداری و جعلی ممکن است مشکل این نوع بازاریابی باشد. کلاهبرداری پیامکی زمانی رخ می دهد که کلاهبرداران با ارسال پیامک، سعی در دستیابی به اطلاعات شما دارند. این اطلاعات ممکن است اطلاعات شخصی یا اطلاعات بانکی و حساب شما باشد. در این مطلب ما قصد داریم تا شما را با ترفندهای رایج در ارسال پیامک های جعلی آشنا کنیم.

نحوه تشخیص کلاهبرداری پیامکی

توجه به پیش شماره: از آنجایی که تمامی پیامک‌های معتبر از سرشماره‌های خدماتی ارسال می‌شوند؛ یکی از مهم‌ترین راه‌های تشخیص پیام جعلی، توجه به پیش شماره آن است. در این صورت، اگر پیامکی با ارسال پیامک از خط شخصی برایتان ارسال شود، جعلی است و قابل استناد نمی‌باشد.

توجه به محتوای پیام: به پیام‌هایی که شما را دعوت به انجام کاری می‌کنند و از شما می‌خواهند روی لینکی کلیک کنید یا فرمی را پر کنید؛ توجه بیشتری کنید و با احتیاط برخورد کنید.

توجه به لحن پیام: فوریت در لحن پیامک ارسال شده نیز زنگ خطری است که باید به آن توجه کنید. در این گونه پیامک ها این طور به نظر می‌رسد که فرستنده قصد دارد در سریع‌ترین زمان ممکن، کاری برایش انجام دهید. در چنین شرایطی شاید بد نباشد کمی بیش‌تر دقت کنید.

نحوه گزارش پیامک کلاهبرداری به پلیس فتا

پلیس فتا وظیفه نظارت و پیگیری جرایم اینترنتی را دارد. پس در صورت مشاهده تخلف پیامکی بهتر است آن را به پلیس فتا گزارش دهید. می توانید با روشهای زیر به ثبت شکایت اقدام کنید:

 • ثبت شکایت به صورت آنلاین
 • ثبت شکایت تلفنی
 • مراجعه به صورت حضوری

برای ثبت شکایت اینترنتی باید این مراحل را طی کنید:

پیامک های کلاهبرداری

 • برای ثبت شکایت در اولین مرحله باید در سایت مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا، عضو شوید.
 • به صفحه نوبت دهی خدمات الکترونیک قضایی بروید و اطلاعات خواسته شده را پر کنید.
 • پس از تعیین نوبت، به صورت حضوری به خدمایت قضایی می‌روید تا شکایت خود را مطرح کنید.

انواع کلاهبرداری پیامکی

معمولا پیامک‌های کلاهبرداری یا جعلی با عناوین مختلفی ارسال می‌شوند که به رایج ترین شان در ادامه مطلب اشاره می کنیم:

 • کلاهبرداری پیامکی شما برنده شده‌اید!
 • کلاهبرداری پیامکی سهام عدالت
 • پیامک کلاهبرداری برای تتر
 • پیامک‌ کلاهبرداری در واتساپ
 • پیامک کلاهبرداری قوه قضائیه
 • پیامک کلاهبرداری ابلاغیه

کلاهبرداری پیامکی شما برنده شده‌اید: یکی از انواع کلاهبرداری های پیامکی با محتوای برنده شدن در قرعه‌کشی و بردن جایزه صورت می گیرد. در چنین شرایطی ممکن است انواع پیشنهادات مثل برنده شدن در سفرهای زیارتی، لوازم خانگی یا قرعه‌کشی های مناسبتی مطرح شود؛ که بهتر است به آن‌ها توجه نکنید.

کلاهبرداری پیامکی سهام عدالت: پیامک هایی با مضمون سهام عدالت نیز همچنان گمراه کننده اند و عده زیادی را به فکر سو استفاده از افراد و اطلاعات‌شان می اندازد. پس اگر پیامکی با این محتوا دریافت کردید، سنجیده تر آن است کمی تحقیق کنید.

پیامک کلاهبرداری برای تتر: بازار ارزهای دیجیتال داغ است و همین عامل زمینه را برای سودجویی فراهم می‌کند. کلاهبرداران با استفاده از هک کردن اطلاعات برخی صرافی‌های نامعتبر و استفاده از اطلاعات آن و ارسال پیامک اقدام به خالی کردن کیف پول ارز دیجیتال افراد می‌کنند.

پیامک‌های کلاهبرداری در واتساپ: پای کلاهبرداری‌ها به واتساپ هم باز شده است. پس بهتر است نسبت به پیامک های مربوط به واتساپ هم حساسیت نشان دهید. این پیام کلاهبرداری ممکن است تحت عنوان پیامک کد تایید واتساپ ارسال شود یا به عنوان پیامکی هنگام برقراری تماس واتساپی با یک دوست برایتان ارسال شود. در هر صورت بهتر است نسبت به این گونه پیام‌ها هوشیارتر باشید.

پیامک‌های کلاهبرداری قوه قضائیه: نوعی دیگر از پیامک‌های کلاهبرداری هم مربوط به پیامک‌هایی است که به نظر می‌رسد از سمت قوه قضائیه ارسال شده‌اند؛ در صورتی که چنین نیست. از آن جایی که پیامک‌های قوه قضائیه اصولا اهمیت زیادی دارد و واجب است که به موقع بررسی شود، کلاهبرداران از این فوریت و اهمیت سو استفاده می‌کنند برای اینکه به اهداف خود دست پیدا کنند.

پیامک کلاهبرداری ابلاغیه: در پیامک کلاهبرداری ابلاغیه، شخص کلاهبردار با استفاده از ارسال یک پیامک همراه با لینک، از شخص مورد نظر می‌خواهد جهت مشاهده شکوائیه، بر روی لینک کلیک کند. کلیک بر روی لینک کافی است تا در دام کلاه برداری بیفتید. در ادامه این روند، از شما مبلغ ناچیزی دریافت می‌کند، تا بتوانید شکوائیه را ببینید و از همین طریق تمام اطلاعات بانکی شما را ذخیره می‌کند.

امتیاز دهید :
5/5

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
×

پشتیبانی دیجی تاپ اس ام اس

× پشتیبانی